DAKAR RALLiSi'NDE iLK SIRALARDA HEP O VAR

Dünyanın en zorlu rallisi Dakar, son yıllarda Afrika yerine Güney Amerika arazilerinde yapılıyor.Bu yıl ilk kez, Arjantin ve Şili'ye Peru'da eklendi..Dakar Rallisi'ne diğer yarışların aksine sadece otomobil değil otomobilin yanı sıra motosiklet,  ATV,  kamyonlarda katılabiliyor..

Michelin, Güney Amerika'da düzenlenen 2013 Dakar Rallisi’nde Otomobil ve Motosiklet kategorisinde elde ettiği birincilikle yetinmeyip, Kamyon kategorisinde de 3’te 3 yaptı.
Peru'nun başkenti Lima'dan start alan ve 8 bin kilometre boyunca devam eden 2013 Dakar Rallisi’nde  Michelin 3 kategoride başarının altına imzasını attı. Michelin, 2013 Dakar Rallisi’nin
Otomobil kategorisinde Stephane Peterhansel’ı, Motosiklet kategorisinde Cyril Despres’i, Kamyon kategorisinde ise Eduard Nikolayev’i birinciliğe taşıdı.
Michelin, en son 2001’de elde ettiği zaferin ardından 2013 Dakar Ralli'sinin "otomobil" kategorisinde mükemmel bir geri dönüş performansı sergilemekle kalmayıp tüm kategorilerde zafere imza attı. 
Otomobil kategorisinde Michelin Latitude C, motosiklet kategorisinde Bib Mousse-donanımlı Michelin Desert Race, kamyon kategorisinde ise Michelin XZL lastiklerle Michelin, yarışmacıların oldukça zorlu koşullarla ve hava şartlarıyla mücadele etmesine ve zafere ulaşmalarına yardımcı oldu. Michelin lastikleri, yarışmacıların sergilediği yüksek performans karşısında, rallinin güvenilir, güçlü ve de çok yönlü lastiklere ihtiyaç duyulan yorucu doğa koşullarına karşı mücadele edebileceğini kanıtladı.  
Mini ALL4 ile Otomobil kategorisinde zafer elde eden Stéphane Peterhansel, etkinlikteki beşinci başarısına Michelin Latitude C ile imza attı. Michelin Latitude C’nin sırt deseninde hiçbir modifikasyona izin verilmeden gerçekleşen rallide, araçların ağırlık, güç ve tork değerlerinden kaynaklanan mekanik kısıtlamalarla başa çıkarken, diğer taraftan kayalık yollardan kumlu zeminlere kadar değişen çeşitli arazi koşullarına ve çölün değişken sıcaklıklarında binlerce kilometrelik mesafeler için yeterince güçlü olduğunu kanıtladı.
Cyril Despres’nin KTM 450 üzerinde elde ettiği zafer, yarışçının başlangıçtan bitişe kadar sergilediği mücadelenin ödülü oldu. Michelin Bib Mousse-donanımlı Michelin Desert Race lastiği, zaferinin vazgeçilmez bir ortağı oldu.
Eduard Nikolayev’in Dakar Rallisi’nde Michelin XZL ile elde ettiği zafer ile birlikte, Michelin XZL kumdan çamura kadar çok farklı arazi koşulunda kullanılmak üzere tasarlandığını ispat etti. Yüksek torklu motorlarda üstün çekiş performansı sergileyen ve ağır yüklere dayanabilen esnek ve sağlam karkas, lastiğin özellikle engebeli veya zorlu yol koşullarında oldukça düşük basınçla yol alabilmesini sağlıyor. Michelin XZL, sahip olduğu üstün özellikler sayesinde dünya çapındaki en zorlu rallilerinden biri olan Dakar Rallisi’nde Rus takımı Kamaz’a birincilik, ikincilik ve üçüncülük gibi başarılara imza atmasını sağladı.

Dakar 2013 sonuçları
Otomobil kategorisi
1. Stephane Peterhansel (Fransa)
2. Giniel de Villiers (Güney Afrika) 
3. Leonid Novitskiy (Rusya) 
Motosiklet kategorisi
1. Cyril Despres (Fransa) 
2. Ruben Faria (Portekiz) 
3. Francisco Lopez Contardo (Şili)
Kamyon kategorisi
1. Eduard Nikolayev (Rusya)
2. Ayrat Mardeyev (Rusya)
3. Andrey Karginov (Rusya)

1 yorum:

  1. ilk sıradaymış fakat ben ilk kez duyuyorum yalan yok.

    YanıtlaSil

Follow by Email